השימוש המתרחב והולך במחשבים הפועלים תוך חיבור לצורות שונות של רשתות הביא לביקוש גובר לרכיב הידוע בשם מתג. לרכיב זה חשיבות גדולה (במקביל לראוטרים) בהעברה וקבלה של חבילות מידע ברשת. דבר זה נכון גם לגבי רשתות מחשבים קטנות, גם לגבי רשתות מחשבים גדולות וגם לגבי רשתות פנימיות, חיצוניות ואחרות.

 
 
חיבור בין צמתים
מתגים שונים יכולים להיות מגוונים מאוד באופיים. בתור מרכיב חיבור חשוב, שמהווה נקודת חיבור בצמתים שונים של העברת תעבורת תקשורת, חשוב לדעת שמתג חייב להיות מותאם לאופי הרשת, תפעול הצומת וצרכי המשתמש. שימוש לא נכון, שגוי או מוטעה, יביא לאופן פעולה לא אפקטיבי.

 
 
בין המתגים השונים ניתן למצוא בין היתר:
דגמים שיש להם מספר קטן מאוד של כניסות. דבר זה מאפיין צרכים ביתיים רגילים או כאלה של עסקים מצומצמים. 

 
דגמים בעלי מספר יציאות גדול יותר, לצרכים ארגוניים משמעותיים יותר.

 
דגמים בעלי מספר יציאות גדול מאוד. במקרה זה מדובר כמובן על חיבור שמתמודד עם עומס תעבורה גדול במיוחד, בפרט ברשתות תקשורת גדולות מאוד.

 
העברת נתונים יעילה 
העובדה שמחשבים פועלים כיום כמעט תמיד במסגרת של רשת, מאפשרת לקבל ולהעביר נתונים שונים בין מרכיבי הרשת, אך חשוב לעשות זאת באופן יעיל. למתגים תפקיד חשוב בוויסות העברת הנתונים באמצעות שיטה הנקראת העברת חבילות מידע. חבילות מידע מועברות כיום בין מחשבים, טאבלטים, טלפונים חכמים ועוד.

 
 
למתג אפשרות לסנן ולמיין את חבילות המידע השונות ולוקח חלק בהעברת הנתונים למקום הנכון. במקביל, יש לו חלק חשוב בייעול העברת וקבלת מידע ובהקטנת עומסים. לעיתים, מגדירים את תפקוד המתג על פי צרכים שונים ומשתנים ונותנים עדיפות לפעולות מסוימות ולא לאחרות.
 

 
הפעולות יכולות להיות:
 
• עם דגש על מהירות.
• עם דגש על בדיקות תקינות.